Spis z natury w IV kwartale? Niekoniecznie!

224
views

Przez wiele lat toczyła się batalia, czy można przeprowadzać spisy z natury środków trwałych w innym okresie niż ostatni kwartał roku. Przepisy (ustawy o rachunkowości – art. 26) już co najmniej od 2002 roku zezwalają – dla środków znajdujących się na terenie strzeżonym – dokonywać czynności spisowych w ciągu roku (tj. w dowolnym momencie roku), jednakże zarówno wielu kontrolujących, jak i ekspertów, twierdziło, że nie – obowiązkowy jest IV kwartał.

I bardzo dobrze, że znajdują się jednostki, które nie obawiają się „innego zdania”, ale także idą z duchem logiki i przeprowadzają inwentaryzację w wakacje, a nie zamykają biblioteki np. w październiku, co w przypadku szkół zawsze budziło mój niesmak (zapomina się bowiem o najważniejszych – uczniach!)

I trzymajmy kciuki, aby już nikt nigdy nie napisał, że spisy z natury – te co 4-letnie – trzeba wykonywać w ostatnim kwartale roku.