1 października – start spisów z natury

1023
views

Zgodnie z zapisami art. 26, ust. 3, pkt 1 – w przypadku spisów z natury możliwe jest ich rozpoczęcie trzy miesiące przed dniem bilansowym (tj. właśnie z dniem 1 października 2018), a zakończenie nie później niż 15 dnia następnego roku (tj. do 15 stycznia 2019 roku).

Planując zatem terminarz tegorocznej inwentaryzacji warto pewne czynności wykonać już wcześniej, nie czekać do końca roku.

Z praktycznego punktu widzenia spis z natury najlepiej przeprowadzić wg stanu na koniec miesiąca, a zatem na 31.10.2018 lub 30.11.2018. Wtedy znacznie ułatwia to pracę osobom rozliczającym inwentaryzację.

A zatem do spisów z natury START!

/ad vocem/

Powyższe uproszczenie co do zasady dotyczy spisów z natury dokonywanych corocznie, w przypadku spisów z natury dokonywanych co 2 lata (zapasy) lub co 4 lata (środki trwałe) możliwe jest ich przeprowadzenie w dowolnym momencie roku (odpowiednio art. 26, ust. 3, pkt 2 i 3). Niestety (co trzeba przyznać ze smutkiem), wiele publikacji, jak i wiele osób, reprezentuje inny pogląd, jakoby nie było możliwe przeprowadzenie spisów z natury, co 2 lub 4 lata, w innym momencie roku niż 4 kwartał i początek następnego roku. 


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008