Arkusze spisu z natury generowano z sytemu informatycznego, w którym prowadzono ewidencję środków trwałych. Arkusze były wypełnione i zawierały dane: numer inwentarzowy, nazwę, ilość i wartość,
Przyjęty sposób przeprowadzania „spisu z natury”, gdzie pracownik prowadzący ewidencję środków trwałych generuje z systemu informatycznego gotowe arkusze w podziale i układzie grup rodzajowych według stanu na 31 grudnia danego roku może negatywnie wpływać na wiarygodność spisu.
Wydruk arkuszy spisu z natury zawierających: numer inwentarzowy, nazwę, ilość i wartość uniemożliwia spełnienie następnych warunków prawidłowo przeprowadzonej inwentaryzacji a mianowicie wyceny spisanych środków trwałych, których powinni dokonać w późniejszym terminie pracownicy działu księgowości.
Zespoły spisowe powołane do przeprowadzenia inwentaryzacji zobowiązane są do wypełnienia wszystkich kolumn arkuszy spisowych z wyjątkiem ceny i wartości, które podaje w czasie wyceny właściwy pracownik wydziału budżetu i finansów jednostki.
Ponadto podawanie w wydrukach arkuszy spisowych stanu ewidencyjnego środków trwałych lub pozostałych środków trwałych podważa rzetelność spisu. Komisja spisowa może sugerować się ilością wskazaną w formularzu spisowym, nie dążąc do faktycznego zweryfikowania, czy nie ma do czynienia z nadwyżką składników.
Spis z natury polega na przeliczeniu, zważeniu lub zmierzeniu ilości danego składnika aktywów, wycenie tych ilości, porównaniu wartości z danymi ksiąg rachunkowych oraz wyjaśnieniu i rozliczeniu ewentualnych różnic. Spisowi z natury podlegają m.in. środki pieniężne w kasie, zapasy rzeczowych składników aktywów obrotowych (materiały, towary, produkty gotowe, produkcja w toku oraz półprodukty), środki trwałe (z wyjątkiem środków trwałych będących w posiadaniu obcych jednostek, środków trwałych, do których dostęp jest znacznie utrudniony, gruntów oraz praw zakwalifikowanych do nieruchomości),
Źródło: https://bip.poznan.rio.gov.pl/kategorie/217-2024/artykuly/3597-gmina-slupca?lang=PL