Kontrola wykazała, że inwentaryzacja należności i zobowiązań wynikających z kont (221, 229, 290, 231, 240) nie została właściwie przeprowadzona oraz należycie i szczegółowo udokumentowana, bowiem w protokołach nie wskazano dowodów księgowych, na podstawie których dokonano weryfikacji, nie wyjaśniono wszystkich sald kont analitycznych czego/kogo dokładnie salda dotyczą, wpisując jedynie saldo wynikające z ksiąg i załączając wydruk z tych ksiąg.
Przeprowadzenie inwentaryzacji w drodze weryfikacji polega na tym, że porównuje się dane ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikuje wartości tych składników.
Sposób udokumentowania przeprowadzonej inwentaryzacji poszczególnych aktywów powinien być określony w wewnętrznych regulacjach (przepisach) dotyczących inwentaryzacji.
Podczas przeprowadzania weryfikacji jest konieczne m.in. ponowne sprawdzenie wszystkich zapisów księgowych, które wpłynęły na stany (salda) kont z odpowiednimi dokumentami źródłowymi, tj. aktami notarialnymi, fakturami zakupu i sprzedaży, rachunkami, protokołami zdawczo-odbiorczymi, decyzjami administracyjnymi, deklaracjami ZUS, deklaracjami podatkowymi itp.,
Źródło: https://bip.poznan.rio.gov.pl/kategorie/217-2024/artykuly/3597-gmina-slupca?lang=PL