Inwentaryzacja a praca zdalna

619
views

Październik to miesiąc wzmożonych przygotować do rocznej inwentaryzacji. Nie inaczej jest również i w tym roku, z taką różnicą, że tegoroczne przygotowania to odpowiedź jeszcze na jedno ważne pytanie – jak zorganizować inwentaryzację w czasie pandemii i zdalnej pracy?

Niezależnie od tego jaka będzie, w czasie prac inwentaryzacyjnych, faktyczna liczba zachorowań – istnieje realne ryzyko niemożności przeprowadzenia spisów z natury. Również przeprowadzenie ich w czasie tzw. pracy zdalnej – wydaje się wyzwaniem z kategorii trudnych do realizacji.

Niestety, żadna z uchwalonych w ostatnim czasie zmian w przepisach prawa – tj. od czasu poprzedniej inwentaryzacji – nie poruszała zmian w zakresie przeprowadzania rocznej inwentaryzacji za 2020 rok. A zatem inwentaryzacja 2020 co do zasady powinna wyglądać tak samo jak inwentaryzacja 2019. Szkoda, że mimo iż obecny stan (pandemiczny) trwa już ponad pół roku „zapomniano” o regulacjach prawnych, które pozwoliłyby wielu pracownikom i przedsiębiorcom sprawniej i lepiej przeprowadzić inwentaryzację za 2020 rok. A problem nie jest bagatelny, bo dotyczy kilkuset tysięcy podmiotów gospodarczych i zapewne jeszcze więcej grupy pracowników corocznie angażowanych w spisy z natury w swoich organizacjach.

Co można zrobić w praktyce?
– „na własne ryzyko” zaniechać dokonywania pewnych czynności podczas inwentaryzacji

– nie przeprowadzać spisu z natury, ale aby być w zgodzie z przepisami – dokonać weryfikacji z odpowiednimi dokumentami (co wcale nie jest takie proste – zobacz: https://inwentaryzacja.info.pl/2020/07/weryfikacja-z-odpowiednimi-dokumentami-zrodlowymi-dokumentami/ lub https://inwentaryzacja.info.pl/2019/07/inwentaryzacja-metoda-porownania-z-odpowiednimi-dokumentami-zdaniem-rio/)
– jeżeli inwentaryzowane pozycje są nieistotne w strukturze bilansu, po raz pierwszy w praktyczny sposób użyć zasady istotności, czyli nieistotnych nie inwentaryzować
– czekać… może jakieś uproszenie się pojawi… (zobacz: https://inwentaryzacja.info.pl/2020/08/apel-inwentaryzacja-2020/)

Jeżeli te rady pomogą – cała przyjemność po mojej stronie!

Piotr Rybicki


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008