Jak inwentaryzować hydrant

306
views

Prawdopodobnie hydrant, który znajduje się na terenie Twojej jednostki jest jednym z elementów infrastruktury przeciwpożarowej. Prawdopodobnie, bo możliwe są również inne jego wykorzystania.

Hydrant jako element sieci wodociągowej

Ponieważ hydrant jest elementem sieci wodociągowej i jego celem jest umożliwienie poboru wody z sieci, nie będzie on pełnił funkcji samodzielnego składnika majątku. Hydrant jest elementem (częścią składową, częścią dodatkową a najpewniej częścią peryferyjną) sieci wodociągowej, która to sieć wodociągowa może być również sieciowym obiektem inwentarzowym (zobacz więcej pkt 5.11-5.21 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11). Hydrant zatem może być dodatkowo oznaczonym – posiadać tzw. podnumer inwentarzowy (zobacz pkt 5.4 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11).

Z istoty swojej sieć wodociągowa zostanie zaliczona do składnika, co do którego dostęp jest znacznie utrudniony, a zatem właściwą metodą inwentaryzacji jest w tym przypadku weryfikacja z odpowiednimi dokumentami. Nic nie stoi na przeszkodzie, bym w tracie spisu z natury danego pola spisowego, hydrant został spisany z natury, a następie fakt potwierdzający jego istnienie (tj. odwołanie do konkretnej pozycji w arkuszu spisu z natury) został dołączony do protokołu z weryfikacji (sieci wodociągowej).

W trakcie weryfikacji warto również zapoznać się z protokołami z rocznych przeglądów technicznych – będą one stanowiły potwierdzenie stanu technicznego hydrantu.

Spisanie z natury hydrantu, który jest elementem sieci wodociągowej, stanowić będzie nadwyżkę pozorną (wyjaśnioną).

/ad vocem – jeżeli hydrant został przyjęty jako odrębny środek trwały – właściwą metodą inwentaryzacji będzie spis z natury/

Hydrant jako element nieistniejącej sieci wodociągowej

Spisanie z natury hydrantu, który w poprzednich latach był elementem sieci wodociągowej, skutkuje obowiązkiem wskazania przez komisję inwentaryzacją, zalecenia – w zakresie podjęcia działań związanych z zagospodarowaniem pozostałości po środku trwałym. Element powinien zostać zlikwidowany, przeniesiony do innego środka trwałego, ewentualnie w innym sposób przekształcony – jednak decyzja w tym zakresie nie leży w kompetencjach komisji inwentaryzacyjnej. To kierownik jednostki powinien podejmuje decyzję, po otrzymaniu informacji z odpowiedniej komórki merytorycznej.

Hydrant ozdobny

Nieużytkowane hydranty mogą zostać przekształcone w element ozdobny (nowy środek trwały), tym samym utracą swoje pierwotne przeznaczenie. Stając się nowym środkiem trwałym i otrzymując m.in. nowy numer inwentarzowy – inwentaryzowany jest on na zasadach ogólnych.

Piotr Rybicki