31 grudnia 2022 r., czyli o sobotnio-sylwestrowych wyzwaniach inwentaryzacji za 2022 rok

3732
views

W tym roku, z czego prawdopodobnie wielu z nas się cieszy, Sylwester przypada w sobotę. Niestety w wielu jednostkach informacja ta powoduje niepokój i pojawia się pytanie – to kiedy ja w tym roku mam przeprowadzić inwentaryzację? 30 grudnia? Może 2 stycznia? A może jeszcze inna odpowiedź jest właściwa?

Przede wszystkim trzeba pamiętać Sylwester przypadający w sobotę lub w niedzielę nie jest niczym nadzwyczajnym, statystycznie wypada dwa razy na 7 lat. Oznacza to, że również za rok 31 grudnia 2023 r. będzie dniem wolnym a dokładnie będzie to niedziela. A zatem dzień wolny od pracy w ostatni dzień roku obrotowego jest czymś co znamy od lat.

Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości (a dokładnie artykułu 26 ust. 1) inwentaryzacje należy przeprowadzić na ostatni dzień każdego roku obrotowego, który w jednostkach sektora finansów publicznych zawsze przypadnie na 31 grudnia. Nie obowiązują w tym zakresie żadne przesunięcia terminów czy regulacje znane z innych przepisów, jak choćby możliwość przeprowadzenia jej w pierwszym dniu roboczym po dniu wolnym.

W praktyce oznacza to, że większość przeważająca większość jsfp nie przeprowadzi żadnych czynności 31 grudnia 2022, chyba że tego dnia jest to dla niej dzień roboczy lub z jakichś innych powodów na przykład otwarta będzie kasa.

Planując inwentaryzację roczną na 31 grudnia 2022 r. trzeba pamiętać o trzech datach:

pierwsza z nich to wskazana już powyżej data, a dokładnie dzień, na który zgodnie z ustawą o rachunkowości trzeba przeprowadzić inwentaryzację; jest to 31 grudnia,

druga to data, która będzie stanowiła dzień (stan) na który dokonujemy czynności inwentaryzacyjnych. W przypadku weryfikacji odpowiednimi dokumentami zawsze to będzie stan na 31 grudnia, natomiast w przypadku potwierdzenia sald  lub spisów z natury mogą to być inne momenty roku

trzecia jest datą (dniami), którymi zostaną określone terminy w jakich czynności konkretne czynności będą dokonywane.

Jak to wygląda na przykładzie?

  • roczna (za 2022 rok) inwentaryzacje gruntów, przeprowadzaną metodą weryfikacji z odpowiednimi dokumentami, zostanie przeprowadzona według stanu na 31 grudnia 2022 r., w terminie np. do 20 lutego 2023 r.
  • roczny (za 2022 rok) spis z natury środków trwałych, zostanie przeprowadzony według stanu na 30 listopada 2022 r., w terminie np. od 5 do 7 grudnia 2022 r.

Warto sprawdzić jak brzmią zapisy zarządzeń na 2022 rok (i instrukcji) i czy rzeczywiście wynika z nich w jakich dniach i na jaki stan będzie uzgodnienie. Jeżeli bowiem pojawi się zapis, że czynności mają być wykonane 31 grudnia, a nie zostaną wtedy wykonane (np. w tym dniu jsfp nie będzie pracować) istnieje ryzyko odpowiedzialności z tytułu dyscypliny finansów publicznych.

Powodzenia

Piotr Rybicki